Seni Sevmeyen Ölsün “TÜDANYA”

Tüdanya;

İzmir iline bağlı Bergama ilçesinde dünyaya geldi. Bergamalı yoksul bir ailenin dokuz çocuğundan biridir.
Cengiz Özşener’in Pırlanta Pavyon’unda çalışmaya başlayan ve ilk yıllarda Türk Sanat Müziği söyleyen Tüdanya, 1983’te ‘Sıra Sıra Dağlar’ albümünü çıkartmış ve 700.000 satmıştır. Ardından gelen ‘Azap’, daha başarısız olsa da 1986’da 3. Albümü olan ‘Seni Sevmeyen Ölsün’ ile korsanlar hariç 2.000.000 satmıştır. Daha sonra bu parçanın yüzlerce cover’ı yapılmış, onlarca Sanatçı tarafından söylenmiştir.

Fuarın gözbebeği.
İzmir Fuar’da 11 yıl aralıksız çıkan tek şarkıcıdır. Şarkılı filmler döneminde Münir Özkul, Salih Kırmızı ve Murat Soydan ile sinema filmlerinde de oynamıştır.
1995 yılında ‘O Asker’ şarkısı ile Kral TV Video Müzik Ödülleri Arabesk en iyi kadın sanatçı ödülü kategorisinde 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri adayı olmuştur.


16 Ekim 2007 yılında Amasya’da verdiği konserin ardından, Tokat’ın Turhal ilçesinde düzenlenen bir başka konsere katılmak üzere giderken, Tüdanya yanında bulunan arkadaşları ile Aydınca mevkiinde trafik kazası geçirir. Geçirdiği kazada yaralanarak kalça kemiği kırılır ve Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınır. Uzun süre sahnelere ara veren sanatçı, eski sağlığına kavuşunca sahne hayatına devam eder.
Tüdanya Şimdilerde İzmir’de gözlerden uzak bir hayat sürüyor.


Albümleri
Allah Kerim (İşte Tüdanya)
Azap
Canım Sağolsun
Sıra Sıra Dağlar
Beklenen Tüdanya
Dön
Sana Tavım
Sen Bir Ömürsün
Seni Sevmeyen Ölsün
Sen Yaşa
Yüreğimde Depremler (Sen Sefa Geldin)
Söyle Güzel İsmin Ne?

Check Also

Yeşim Salkım 40’ta

YEŞİM SALKIM 40’TA   SEZEN AKSU ÖZLEM TEKİN’İN ÖNÜNÜ KESTİ Mİ? * TEDAVİ GÖRÜYORUM * …

Bir cevap yazın