SICAKLAR DAHA DA ARTACAK

SICAKLAR DAHA DA ARTACAK
Adanada sıcaklar bunaltıyor

d6f9f20d-527c-4b33-bb6f-52a2e239d0a4Adana’da hafta sonu başlayan sıcaklar etkisini daha da arttırdı. Termometrelerin 50 dereceyi gösterdiği kentte, uzmanlar vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Adana’da Sıcaklar Bunaltıyor
Termometrelerin 50 dereceyi gösterdiği Adana’da, vatandaşlar parklarda ağaç altlarında serinlerken, çocuklar ve gençler sulama kanalları ile barajda serinlemeye çalıştı. Uzmanlar öğle satlerinde dışarı çıkılmaması ve beyaz renkli kıyafetler giyilmesi konusunda uyarıda bulundu.

50 DERECEYİ GÖSTERDİ

Akdeniz’de hava sıcaklığının giderek arttığı, Türkiye’yi etkisi altına alan sıcak hava dalgası Adana’da da vatandaşları adeta bunaltıyor. Adana’da bugün öğlen saatlerinde termometreler 49-50 dereceyi gösterdi.

SERİN YERLERE KOŞTULAR

Sıcaktan bunalan gençler ve çocuklar sulama kanalları ve Seyhan Baraj Gölü’ne girerek serinlemeye çalıştı. Yaşlılar ise parklarda ağaç gölgelerine sığındı.

PARKLARA AKIN ETTİLER

Dışarıda aşırı sıcaktan bunalanlar parklara akın etti. Kimi ağaç altında uyurken kimi de sohbet ortamını kurarak sıcaklardan korundu. Vatandaşlardan emekli Mehmet Kaya, “Hava 45 derecenin üzerinde, nereye gideyim. Kendimi anca buraya attım. Ter içinde kaldım.” diyerek duygularını dile getirdi.

TEHLİKEYE ALDIRMADILAR

Gençler ve çocuklar ise sıcak havalarda şehir içerisinden geçen sulama kanalları ve baraj gölünde serinlemeye çalıştı. Boğulma tehlikesine rağmen barajda yüzerek serinlemeye çalışan gençler, “Hava çok sıcak. 40 derecenin üzerinde bir hava var. Bu yüzden gelip burada yüzüyoruz.” dedi.

UZMANLAR UYARIYOR

Uzmanlar ise sıcak havada dışarı çıkılmaması ve kıyafet konusunda uyarıda bulunuyor. Adana Devlet Hastanesi, Kamu Hastaneleri Birliği doktorlarından Uzm. Dr. Onur Taktakoğlu, “Günde en az 3-4 litre sıvı tüketin. Bununla birlikte mutlaka açık renkli ve ince kıyafetler giyinin, şapka takın. Saat 10.00 ile 15.00 arası güneşin dik olduğu saatlerde dışarı çıkmayın. Kapalı yerine açık, hafif ve rahat ayakkabılar kullanın.” uyarısında bulundu.

BOL BOL SULU GIDALAR TÜKETİN

Ayrıca Dr. Taktakoğlu, ağır yemekler yerine daha çok sulu gidalar tüketilmesini önerdi. Adana’da okulların kapanması ile birlikte bir çok aile yayla ya da denize gitti.

Check Also

Kış Meyvesi PORTAKAL

Kış Meyvesi PORTAKAL Portakal yiyebileceğiniz en sağlıklı meyvelerden biridir. Bildiğiniz üzere fazla miktarda C vitamini …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ipoarima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420