Breaking News

“Yersiz Göksüz Zamanlar”

Redd, 2005 yılında yayınladıkları ilk albümden bugünedek yaptıkları ile alternatif ve rock müzik dünyasınınbelki de en sıradışı grubudur. Redd bu değerlendirmeyikendine has şarkı sözü yazarlığı kadar yenilikçi, cesurmüzikal arayışına da borçludur.

Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş’tenoluşan Redd müzikal üretimlerinin  yanı sıra toplumsalduyarlılık ve sosyal sorumluluk alanlarında geridedurmak yerine Van İçin Rock başta olmak üzere pekçok projeye öncülük etmiş ya da gönüllü olarak içindeyer almıştır.

Bugüne dek altı stüdyo albümü, bir konser DVDsi vebir soundtrack albüm yayınlayan Redd, 2006 yılındaFalan Filan şarkısı ile U2’nun ardından MTV World Chart Express’te ilk 10’a girmeyi başarmıştır.

Türkiye’de bine yakın konser veren Redd, Avrupa veRusya’da çok sayıda konser vermiş, Bon Jovi, Guns n’ Roses, Stereophonics, Editors gibi dünyaca ünlü pekçok grubun önünde sahne almıştır.  

2016 yılında yayınladıkları grubun diskografisi içinyeni bir eşik olarak değerledirilen Mükemmel Boşlukalbümü yazılı ve görsel medya organları ve müzikyazarlarınca yılın en iyi rock müzik albümü ve tümmüzik türleri içinde yılın en iyi albümleri içindeüçüncü sırada yer almayı başarmıştır.

Diskografi

50/50, 2005

Kirli Suyunda Parıltılar, 2006

Gecenin Fişi Yok (Konser DVDsi), 2008

Plastik Çiçekler ve Böcek (Canlı Akustik kayıt), 2008

Prensesin Uykusu (Soundtrack),

Hayat Kaçık Bir Uykudur, 2013

Mükemmel Boşluk), 2016

Yersiz Göksüz Zamanlar, 2019

Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş’tenoluşan Redd, 2005 yılından bu aktif olarak müzikçalışmalarına devam etmektedir. Grup Türkiye veAvrupa’nın çeşitli kentlerinde 1000’e yakın konservermiş, bir çok şarkısıyla MTV World Chart ve MTV Avrupa listelerine girmeyi başarmıştır.

Dünyaca ünlü yabancı rock ve alternatif müzikgruplarıyla aynı sahneyi paylaşan

Doğan Duru
Redd’in solisti Doğan Duru Redd’in solisti olmasınınyanı sıra grubun şarkı sözlerinin tamamını yazmış vemüziklerinin çok büyük bölümünü bestelemiştir.

İstanbul Üniversitesi ve Milano Verdi konservatuvarlarından Opera eğitimleri alan, YıldızÜniversitesi Sanat Tasarımı Bölümü’nde yükseklisansını yapan Doğan Duru, pek çok film müziğineimza atmış, Cemil Ağacıkoğlu’nun yönetmenliğiniyaptığı Eylül filmiyle 6. Dadaş Film Festivali’nde en iyifilm müziği ödülü almıştır. Bunların yanı sıra DoğanDuru sanat yönetmenliği, vokal koçluğu yapmaktadır. 2015 yılında Işık Üniversitesi’nde müzikal sahneyekoyan Duru, ayrıca purevox adını verdiği ingilizceşarkılarından oluşan projesi ile Avrupa’nın çeşitlişehirlerinde zaman zaman solo konserlerine devametmektedir.

Güneş Duru

Redd’e ismini veren Güneş Duru, Twitter’ınvarolmadığı, blogların ve blogerların ise henüz bu denliyaygın olmadığı yıllar olan 21 albümünün yapımsürecinden başlayarak grubun biografik hikayelerini vealbüm sürecini anlatan yazılar kaleme almıştır. Buradaki yazılarıyla bir anlamda müzik gruplarındinleyicisiyle doğrudan etkileşim kurması fikrineöncülük etmiştir. Van İçin Rock yardım konserininfikrini ortaya atarak gerçekleşmesini sağlayan GüneşDuru müziğin dışında arkeoloji ve politikaylailgilenmektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimari Restorasyon, İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür VarlıklarınıOnarım ve Koruma bölümlerinden mezun olan GüneşDuru yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeMimarlık Tarihi üzerine yazdığı tezle tamamlamış, University College London ve Cambridge Universiteleri’nde misafir araştırmacı olarakbuşunmuştur. İstanbul Üniversitesi’nden TarihöncesiArkeolojisi alanında doktora derecesine sahip olanGüneş Duru, akademik çalışmalarının yanı sıra çeşitligazetelerde politika üzerine yazılar kaleme almaktadır.

Berke Özgümüş

2007 yılında önce konserler daha sonra da PlastikÇiçekler ve Böcek albümüyle Redd’e dahil olan BerkeÖzgümüş lise çağında önce gitar, sonra davul çalmayabaşladı. 1994 yılında İ.Ü. Fen Fakültesi matematikbölümünü kazandı. Daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Performans bölümünden tam burs kazandı ve mezun oldu.

Berke Özgümüş aralarında; Mehmet Güreli, Bulutsuzluk Özlemi gibi önemli isimlerin de bulunduğu birçok grup ve sanatçıyla çalıştı. Aynızamanda önemli bir caz davulcusu olan BerkeÖzgümüş bu alanda pek çok isimle birlikte halen müzikyapmaktadır.

 

Check Also

Hatay Arsuz’da Yeni Yıl Coşkusu

İçinde bulunduğumuz zor bir seneyi geride bırakırken, bir çok sanatçı Yılbaşı akşamı uzun bir aradan …

Bir cevap yazın