Breaking News

Usta bir yorum “Ayşe Mine”

Ayşe Mine kimdir ?
Türk Müziğinin usta yorumcusu Ayşe Mine; İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Celâlettin Akyüz, annesi Ender Hanım’dır. Anne tarafından İstanbullu, baba tarafından ise Trabzonludur. Öğrenime “Mecidiyeköy 6 Ekim İlkokulu”nda başladı.Ortaokulu ve liseyi “Mecidiyeköy Lisesi”nde okudu.

Musiki çevrelerinde “Ayşe Mine”olarak bilinir. Müziğe 13 yaşında iken, Radife Erten’den ders alarak başladı. 15 yaşında iken Nino Varon ile tanıştırıldı. 16 yaşında iken ilk 45’lik plağını doldurdu. Sözlerini Ülkü Aker’in yazdığı, düzenlemesini Onno Tunç’un yaptığı bu yabancı şarkılar “Demek ki Öyle ve Sıkı Fıkı” ismiyle yayınlandı. Bu çalışma Ayşe Mine’nin ilk ve son batı müziği türündeki plâğı oldu. Nova Plâk’tan üç plâk dolduran Ayşe Mine, daha sonra Emre-Grafon Şirketi’nde 16 yıl solistlik yaptı ve 15 adet long play ve kaset doldurdu. Burada okuduğu “Erkek Milleti”isimli plâğı ile “Altın Long Play”ödülünü kazandı. Diğer albümleri, O Güne Gelmesin, Yemin mi Ettin, Yasak Aşkımız,Bir Evet Yeter,Sıkı Fıkı,Sevdikte Ne Oldu-Mum, Unutamazsın, Bir Evet Yeter, Güzel, Dertli Gelin, Boşa Beni, Suskunum, Bende Seni, Bir Sen Kaldın, Şaka Yaptım, Yalancı-Ağla Gönül, Utan…

Ayşe Mine, ud çalmaktadır. Muzaffer Birtan, İsmail Akdeniz ve Özcan Korkut’tan dersler alan Mine, bir süre Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne devam etti. Ayrıca Melâhat Pars’tan istifade etti.1978 yılında Hürriyet Gazetesi’nden“Altın Kelebek” ödülünü kazandı. Ayşe Mine, 1979 yılında evlendi.Cenk (1980) ve Berk (1981) isimli iki oğlu vardır.

2017 yılının bitmesine sayılı günler kala Tarkan’ın ‘Beni Çok Sev’ adlı şarkısı ikinci kez çalıntı iddiasıyla gündeme geldi. Megastar Tarkan’ın yeni şarksı ‘Beni Çok Sev’in Ayşe Mine’nin bir şarkısı ile çok benzer olduğu sosyal medya gündemine bomba gibi düştü. Şarkının orijinali Ayşe Mine’nin ‘Ellerim Uğurlar’ şarkısı… İnternet üzerinden şarkıya ulaşanlar sosyal medya hesaplarından benzerliğin gerçekten çok fazla olduğunu söyleyerek çalıntı iddiaları dile geldi. Tüm bu olaylara rağmen sanatçı hanımlığını hiç bozmadan görüşlerini bildirerek, Sevenlerini bir kez daha kendine hayran bıraktı.

Check Also

Yeşim Salkım 40’ta

YEŞİM SALKIM 40’TA   SEZEN AKSU ÖZLEM TEKİN’İN ÖNÜNÜ KESTİ Mİ? * TEDAVİ GÖRÜYORUM * …

Bir cevap yazın