Cumartesi , Haziran 10 2023

Türkiye’den Avrupa’ya Uzanan Alışılmışın Dışında Bir Yetenek”

Türkiye’den Avrupa’ya Uzanan Alışılmışın Dışında Bir Yetenek”

Caner Ünsal AKİ 
1985 yılı İstanbul  doğumlu Caner Ünsal, İstanbul Güzel Sanatlar Lisesi’nde 4 sene klasik piyano ve çello eğitimi aldı. Liseden sonra Marmara Üniversitesi’ni kazanan genç yetenek müzik öğretmenliği üzerine lisansını tamamladı. Müziğe olan tutkusunu eğitim yaşamında da devam ettirmek isteyen Ünsal, kariyerine Viyana konservatuvarı Opera bölümünü de ekledi. Yaklaşık 1 senelik bir serüvenden sonra Türkiye’ye geri dönen sanatçı Cem Adrian’la çalışmaya başladı.
 
Lise ve Üniversite hayatı boyunca; Avusturya Kültür Ofisi, Atatürk Kültür Merkezi ve İş Sanat gibi sahnelerde konserler verdi ve 4 sene Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Öğretim Üyeliği yaptı.
 
Şu an kendi albüm çalışmalarına devam eden Caner Ünsal; İlk Ep’isini klasik müziğe aşığı biri olarak ve gelecekteki projeleri için bir zemin oluşturması açısından neo-klasik ve modern klasik müzik olarak tanımlanan, başta Philip Glass ve Michael Nywman olmak üzere, Nils Frahm ve Olafur Arnalds gibi bestecilerden ilham alarak tamamladı. Ep 2 vals,1 etüt olmak üzere 3 parçadan oluşuyor. İlk olarak vals formunda olan aki (sonbahar),daha sonrasında ise bir piyano etütü olan haru (ilkbahar) yayınlanacak. Sonrasında ise minimal vals formunda bestelediği Fuyu(Kış) ile ilk serüveni sona erecek. Albüm müzisyen  için dinleyici ile klasik müziği sevdirmek arasında bir köprü niteliği taşıyor. Daha kolay anlaşılabilmesi ve daha yumuşak bir geçişe sahil olup, yenilikçi bir yapıya sahip olması açısından. Albüm romantik bir yapıya sahip olsa da Ünsal’ın Mozart’a hayranlığından dolayı gelen klasik öğelere küçük de olsa yer veriliyor. Bir sonraki albümdeki hedef ise yenilikçi elektronik klasik olarak tanımladığı, yapısal ve melodik özelliklerin yoğun olarak kullanıldığı bu müziği sahnelere taşımak.

Ep Londra’li modern klasik muzik label’i collaborative records tarafindan piyasaya sunuldu. Şarkı ise Londra’lı Modern Klasik Müzik Label’ı Collaborative Records tarafından çıkartıldı.

Check Also

HALK MÜZİĞİ NEŞET ERTAŞ’TAN MİRAS KALDI

Halk müziğinin güçlü sesi Emrah Tezcan, “Yazan Kalem Siyah” isimli yeni single çalışmasını sevenleriyle buluşturdu. …

Bir cevap yazın