Breaking News

Hormonlar Coşa Geldi…

HORMONLAR COŞA GELDİ, SEVDALAR BOŞA GELDİ

Bir önceki yazımda sizlere duyguların vücudun hangi kısımlarını nasıl etkilediğini termal kamera görüntülerini vererek anlatmaya çalıştım. 

Peki ya duygular onları ne etkiliyor ya da duygular vücudumuzda nasıl bu denli büyük bir değişime neden oluyor?

Simyacılara göre insan vücudu kusursuz yaratılışın örneğidir. Yani her birimiz her an içimizde binlerce kimyasalı sentezler ve kullanırız. 

Hormonlarımız bunun en önemli göstergeleridir. Her an yaşanılan her duygu için farklı seviyelerde salgılanarak hayatlarımız ya coşturur ya da boşa koşturur. Aşk, sevgi, nefret, entrika, intikam, bağlılık şimdi vücut sinemasında.

Beden dili yani içimizdeki Doğrucu Davut; sizin cümlelerinizle açıklamaya çalıştığınız her şeyi yalansız olarak alt yazı geçer. Siz ister yere yatın ister göbek atın, bu dili iyi bilenler neyin gerçek neyin abartı neyin atmasyon olduğunu bir çırpıda anlar. 

İşte bazı duyguları yaşadığımız anda bazı hormon üretimlerinin seyrü seferleri;

(http://www.emotionalcompetency.com/)

Ve her duygunun zihninizde patladığı an beden dilinizin halini düşünün. Ah istemsizce yaptıklarımız yok mu başımıza hep bela olan o hareketler 😀

Çekici bulduğu erkeği görünce ellerini saçlarından alamayanlar, göğüslerini kabartıp cüssesini daha kaslı göstermeye çalışanlar, eli ayağı dolanıp sakarlık yapanlar. Zoraki gülmeye çalışıp ağzını kocaman açarken göz kenarı kırışmayan ya da burun delikleri hareket etmeyen yalancı komikçiler, alayınız bilinmektesiniz. 

(https://www.inc.com/travis-bradberry/8-great-tricks-for-reading-peoples-body-language.html)

Ve bazı duygular vardır ki gelişimimiz veya daha sonrasında hayatımıza baskın olarak hâkim olurlar. Birçoğu en travmatik anlarımızdan bizlere miras olarak kalırlar. Bu miraslar gerek ağırlıkları gerekse yaşattıkları bakımından kemiklerimize hatta iliklerimize kadar etkiler. 

Anlayacağınız bir insanın söylediklerini ve cismini unutsanız dahi size yaşattıklarını asla unutmazsınız. Ve o kişi hep bu duygu ile anılır. Yani sen affetsen Postürün affetmez…

Gökhan Yılmaz 

Chiropracter ve Fizik Tedavi Uzmanı 

Check Also

Kalbinden Öptüm.

UTKU HAN “KALBİNDEN ÖPTÜM” DEDi Karadeniz müziğinin sevilen genç sanatçısı Utku Han, yeni teklisi “Kalbinden …

Bir cevap yazın