Pazartesi , Eylül 26 2022

Globalleşme…

GLOBALLEŞEN DÜNYANIN İŞ SEKTÖRÜNDEKİ DÜZENİ
Günümüz Dünyasında nerede olursak olalım rekabet daima vardır biz insanoğlu için.Sporda ve sanatta bize yarışma öğretilir. Galip gelen takım vardır,koroda kazanan ekip vardır.Bir taraftan da kaybeden takım vardır.Hayatımız boyunca kalıplar ile yaşamlarımızı sürdürmeye devam ettik. Rekabet ortamı biz insanların birbirlerine karşı zafer duygusundan ibaret aslında.
İş dünyasını ele aldığımız zaman tam bir rekabet yeridir. İş sektörlerimizde dışa dönük rekabet iyi bir yarış için gerekli bir harekettir. Fakat, bu rekabetçi yaklaşım çoğu kez toplum içindeki iletişimlerimize yansıtıyoruz ister istemez. Örneğin iş sektöründe özellikle erkekler bu duruma aşırı olarak direnç ile karşılık vermektedirler.Toplumda erkeğe göre uzmanlaşmış bilgi birikimini ve bağlamlarını geliştirmeye yıllarını harcamıştır ve bunu başka kişilere vermek istemez. Çünkü bilir ki iş sektöründe çok emek vererek ortaya yepyeni bir ürün tasarlamayı başardıysa bunu kendi markası olarak piyasaya sunar ve kendi başarısını ispat etmiş olur.
Rekabet erkeğe şu yetenekleri bünyesinde taşır;
1- Kendine Güven
2-) Eylem Yönelimi
3-) Risk alma
4-) İş sektöründeki kariyerinde daha da yükselme eğilimi
5-) Daima en başarılı olma planları
Buradan hareket ile iş sektöründe baktığınız zaman çoğunluk erkekler olduğu için birbirlerine karşı daha güçlü olduğunu ve markasının en iyisi olma çabasını yansıtmak istediğini görebiliriz daima.
Toplum yapısında sadece erkekler yok değil tabiki. Kadınlar da globalleşen dünyada yerlerini alarak gerek iş istihdamı gerek kendi kurdukları işlerinde kendi markaları ile hem yurt içi hem de yurt dışında oldukça başarılı,kaliteli çalışmalarını tüm dünya ülkelerine satışlarını gerçekleştirmektedirler.
Kadınlar da günümüz dünyasında kendi iş sektörlerinde markalarının en iyisi olmak için oldukça profesyonel bir ekip ile dünyaya ithalat ve ihracat yaparak geleceğe katkı sağlıyorlar. Toplumun düzenini sağlamak sadece erkeğin değil kadının da görevi olduğu için başarıya giden yolda hem kadınlar hem de erkekler eşit bir dünyada gelecek nesillere bir nevi yol gösterici oluyorlar.
Dolayısıyla da; Toplum yapısında Kadınlar da Erkekler de globalleşen dünyada daima geleceğe mantıklı adımlar attıkları zaman tüm gelecek nesillere rekabet ortamı bile olsa neyin doğru neyin yanlış olduğunu onlara yansıtarak başarı dolu bir yaşam stili öğretmiş olacaklardır.
ARI MAGAZİN KÖŞE YAZARI:AYBÜKE YETİM

Check Also

“Para Şans Aşk Seninle”

Astrolog vedat delek’in yazdığı 2017 yılını anlatan “Para Şans Aşk Seninle” adlı kitap piyasaya çıktı. …

Bir cevap yazın