“Bir heves benimkisi. Neyzen olmak kolay mı?”

Bir heves benimkisi. Neyzenolmak kolay ?”

Tuncer Cücenoğlu’nun Neyzen Tevfik’inyaşam öyküsünü anlatan oyunuNeyzen” 16 Ekim Çarşamba günü Saint BenoîtFransız Lisesi’nde perde açıyor. BurakSergen’in tek kişilik performansıyla NeyzenTevfik’e hayat verdiği oyununyönetmenliğini Işıl Kasapoğlu üstleniyor.

 

Türkiye’nin en büyük hiciv ustalarından Şair NeyzenTevfik Kolaylı’nın yaşam öyküsü, Burak Sergen’in tekkişilik performansıyla yeniden sahneye taşınıyor! Saint Benoît Lisesi Silüet Sahnesi, 16 Ekim Çarşamba günüNeyzenoyununun prömiyerine ev sahipliği yapıyor.

 

Tuncer Cücenoğlunun kaleme aldığıNeyzen”inyönetmenliğini Işıl Kasapoğlu üstleniyor. Bedeni göçsede sözcükleri miras Neyzen Tevfik’in babadan yadigârsürgün yaşamını anlatan oyun, bir Elf Yapımprodüksiyonu. Neyzenoyunu Kültür ve TurizmBakanlığı’nın maddi katkılarıyla gerçekleşmektedir.

 

Burak Sergen, 18 yılın ardından yeniden Neyzen’ehayat veriyor!

 

Muhalifliğin ağır suç olduğu dönemde doğuştan birmuhalif olan şairin Bodrum’da gözlerini babasının sürgünyaşamına açışı, ney’le tanıştığı ve ney’de deva bulduğuçocukluk yılları, baskı ve zulümlere karşı sesini yükselttiğigençlik yılları ve dönemin tanınmış şair ve yazarlarıylageçirdiği sürgün yılları, Sergen’in çarpıcı performansıylaanlatılıyor. Fonuna Neyzen’in yorgun nefesini alan oyun, Neyzen’in ilham dolu yaşamı kadar eserlerinin de hatıratı.

 

Yetmiş dört yıllık ömrünü sürgün, vatan hasreti, gözaltılar, başkaldırılar, rejim değişiklikleri ve yoksulluklageçiren Neyzen Tevfik, her döneme hakim çürümüşlüğünve kokuşmuşluğun anlatıcısı olmaktan vazgeçmedi. Şairinsessiz kalmak yerine işkenceyi ve sürgünü göze aldığı venihayetinde bir hayatta kalma yöntemi olarak deliliğitercih ettiğiyaşamı, tüm çıplaklığıylaNeyzen”de!

 

Dramaturgluğunu Bilgesu Kasapoğlu’nun üstlendiğioyunun müzikleri Joel Simon imzası taşıyor.Neyzen”indekor ve kostüm tasarımı ise Hakan Dündar’a ait.

Check Also

Head&Shoulders NR1 Video Müzik Ödülleri’nde Oylama Heyecanı Başladı!

Head&Shoulders NR1 Video Müzik Ödülleri’nde Oylama Heyecanı Başladı!   Türkiye’nin 1 numaralı kepek şampuanı  NR1-Head&Shoulders …

Bir cevap yazın