Akıl Saklar Vücut Saçar

Akıl Saklar Vücut Saçar

Sır saklaya bilir misiniz? Peki ya vücudunuz onunda her şeyi saklayabileceğini düşünüyor musunuz? Kelimler saklı kalsa da duyguların açığa çıkmasını sağlayacak çok daha eski bir dile sahibiz. Öyleki her dakika ve her an anadilimizden ziyade bu dille konuşuruz. 

BEDEN DİLİ…

Bugün insanlar ikincil olarak hangi dili hangi derecede iyi konuşursa konuşsun. Konuştukları ikinci dile anadillerinden kalan vurguların izlerini rahatça görebiliriz. Sözgelimi bir rus türk edebiyatını bizden daha akıcı konuşursa konuşsun ‘R’ harfi kendini kısa sürede ele verecektir. 

Beden dili ise eş zamanlı olarak kendini ortaya koyar biz sadece iki dili birde konuştuğumuzu unutuveririz. Bir fark ile oda beden dili duygular ve hormonlar ile aynı anda ve tepkisel olarak konuşması demektir. Yani siz sevindiğinizde bedeniniz hemen bunu ortya çıkartır hatta o anda ‘Aaa cok üzgünüm’ demiş olsanız bile. 

İnsan bedeni hakkında hemen her gün yeni bir araştırma yapılıyor olsa da keşfedilen ve yeniden teknoloji ile ortaya konulan yeni bir araştırmanın sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Hangi Duygu Vücudumuzun Neresinde Nasıl Bir Aktivasyon Yaratmakta?

 ,

(Yukarıda yer alan fotograflar yüksek hassasiyetteki termal kameralar ile çekilmişti. )

Hiz hiçbir yerinizi oynatmasanızda vucut ısınız her yerinizden farklı okunuyor demektir bu. 

Üzüntü anındaki fotograf bana, elim ayağım buz kesti deyimini hatırlattı. Yada üzüntüden kolu kanadı kırık bir halde yol aldı gibi. 

Öfkenin akciğer ve kalpteki bu aktivasyonu; sinir anında sesin yukselmesi, nefesin kesilmesi veya direk el kol hareketleri yapılması bakımından gayet açıklayıcı. 

Ama yinede hiçbiri ‘Aşk ve Mutluluk’ kıyaslaması kadar ilgi çekici değil. 

Mutluluk bitin vücüt ısısnı yükseltirken, Aşk daha çok kasık ve kalça düzleminden tepe noktamıza kadar etkiyor. 

Hani aşık olunca ayaklar yerden kesiliyordu? 

Kötü hissettiğimiz anlarda siyah bölgeler cok daha dikkat öekici değilmi? 

Uzuvlar hani basireti bağlanmışcasına vücuttan irtibatı koparıp kendi içlerine çekilmiş gibi gözükmekte. Böyle düşününce aklıma baskıcı ve mobingçi işverenler gelmekte. 

Yaptıklarınca kendilerine hak görselerde bindikleri dalları kestiklerinden haberdarlar mı? Nerdenbaksan verim olarak yuzde 20lere düşen bir beden aktivitesi. 

Yani aslında genel hayatta da ne olursa olsun bir insanı önce mutlu edip sonra performans beklemeliyiz 😀 

Bu araştırma: 

‘Department of Biomedical Engineering and Computational Science and bBrain Research Unit, O. V. Lounasmaa Laboratory, School of Science, Aalto University, FI-00076, Espoo, Finland; cTurku PET Centre, University of Turku, FI-20521, Turku, Finland; and dHuman Information Processing Laboratory, School of Social Sciences and Humanities, University of Tampere, FI-33014, Tampere, Finland’ 

tarafından yapılmıştır.

Devamı Bir sonraki Yazıda;

Gökhan Yılmaz 

Chiropracter ve Fizik Tedavi Uzmanı 

Check Also

YÖNETMENLİKTEN KAZA FOTOĞRAFÇILIĞINA

YÖNETMENLİKTEN KAZA FOTOĞRAFÇILIĞINA Başarılı yönetmen Gökhan Gökçay, alışılmadık bir meslek grubuna dahil olarak karşımıza çıktı.  Moskova …

Bir cevap yazın